1. /
  2. Новини
  3. /
  4. «Золотий вересень»

«Золотий вересень»

«Золотий вересень» – так в СРСР величали події осені 1939 року, коли західна Україна та Білорусь були включені до сталінської імперії.

Радянська пропаганда називала це визволенням, возз’єднанням українських та білоруських земель. Насправді це була збройна агресія СРСР як союзника нацистської Німеччини проти Польщі, до складу якої тоді входили західноукраїнські та західнобілоруські землі.

Щоб узаконити зроблене, комуністи організували псевдовибори до Народних зборів Західної України. А далі радянська влада перейшла до своїх звичних методів «побудови соціалізму». Запустився маховик репресій, почалися арешти. Тисячі полонених польських офіцерів відправили у концтабори і убили без суду і слідства навесні 1940-го.

Чистки вразили представників інтелігенції, духівництво, чиновництво. А ще – депортації, у 1939-40х роках сотні тисяч мешканців України активно вивезли до Сибіру, Поволжя, Казахстану та на Північ.

Саме таким – кривавим, а не «золотим», було справжнє панування СРСР на Західноукраїнських землях у 1939-41 роках.

Нічого не нагадує із сьогодення?

Виробництво: Prosto Production

Над випуском працювали: Tetyana Boyko, Зоя Бойченко, Anton Drobovych, Maksym Maiorov, Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко.

У відео використані матеріали книги «Війна і міф: невідома Друга світова» за редакцією Володимира В’ятровича, Олександра Зінченка, Максима Майорова, а саме: міф «Золотий вересень» – українці радо вітали прихід радянських військ» (автор – Олександр Зінченко).