АНТИБІОТИКИ ВІДІГРАЮТЬ КЛЮЧОВУ РОЛЬ У ЛІКУВАННІ БАКТЕРІАЛЬНИХ ІНФЕКЦІЙ
Але їхнє неправильне використання призводить до серйозних наслідків для здоров’я людей, тварин, рослин — для довкілля загалом. Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) надмірне і неправильне використання антибіотиків є головною причиною формування та поширення стійкості мікроорганізмів до дії ліків — антимікробної резистентності (AMР).
За даними ВООЗ, тільки у європейському регіоні АМР спричиняє понад 133 тисячі смертей щороку і ще понад 440 тисяч — опосередковано. Тенденція поширення мікроогранізмів зі стійкістю до ліків зростає в усьому світі. Якщо антибактеріальні препарати втратять свою ефективність, до 2050 року стійкість бактерій може призводити до 10 мільйонів смертей щорічно.
Повномасштабна війна загострила проблему антибіотикорезистентності в Україні, пришвидшила розвиток та поширення мутованих супербактерій, які можуть протистояти антибіотикам. В умовах зростання кількості випадків інфікування, пов’язаного з бойовими пораненнями, збільшення частоти інфекційних хвороб на прифронтових і тимчасово окупованих територіях через неналежні санітарно-гігієнічні умови суттєво збільшується потреба у лікуванні антибіотиками. А тому тенденція до швидкого поширення стійкості бактерій особливо небезпечна, оскільки значно збільшує навантаження на медичну систему та ставить під загрозу будь-кого, хто стикнувся з такими супербактеріями.
Негативні наслідки нераціонального використання антибіотиків
Найбільшою небезпекою нераціонального використання антибіотиків є розвиток антимікробної резистентності: збудники інфекцій адаптуються до антибіотиків, що знижує або взагалі зводить нанівець ефективність лікування стандартними препаратами.
Також неправильне використання антибіотиків може спричиняти побічні реакції: алергії, порушення роботи нирок і печінки та інші ускладнення.
Ще одним наслідком нераціонального використання антибіотиків є дисбаланс мікрофлори та стани, пов’язані з Clostridium difficile: порушується здоровий баланс бактерій у кишківнику, що може спричинити розлади травлення й ослаблення імунітету, а також підвищений ризик інфікування бактерією Clostridium difficile, нудоти, блювання, болю в животі та навіть мати летальні наслідки.
Загрози, які несе зниження ефективності антибіотиків
Нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними для великої кількості людей.
Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії можуть призводити до смерті, а шанси вилікуватися від туберкульозу матимуть менше ніж 25% людей. Такі хвороби, як ангіна, вушна інфекція, побутові травми, укуси тварин можуть стати летальними.
Важливі операції, як-от кесарів розтин, видалення апендициту, заміна суглобу та інше, можуть нести ризики смерті від інфекційних ускладненнь, які зараз рутинно профілактуються включно з використанням ефективних антибіотиків.
Причини неправильного використання антибіотиків
Випадки неправильного використання антибактеріального препарату часто трапляються з вини пацієнта через самолікування із використанням антибіотиків без призначення лікаря або через недотримання дозування. Навіть коли антибіотик призначено правильно, пацієнти можуть не дотримуватися курсу лікування: пропускають або передчасно припиняють прийом ліків — це сприяє виживанню бактерій і розвитку резистентності.
Але не лише пацієнти провокують неправильне використання антибіотиків. В амбулаторних умовах близько 30% призначень антибіотиків є невиправданими.
Як уникнути проблем
Щоб запобігти випадкам неправильного використання антибіотиків, дотримуйтеся таких рекомендацій:
використовуйте антибіотики лише за призначенням лікаря;
суворо дотримуйтеся дозування і тривалості курсу лікування;
приділяйте увагу профілактиці інфекцій: вакцинації, дотриманню гігієни рук і продуктів харчування, безпечному поводженню з тваринами;
не використовуйте і не передавайте залишки антибіотиків після проходження антибіотикотерапії.
Міністерство охорони здоров’я України
World Health Organization Ukraine
Михайло Росада