1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ТЕМА ОБМІНУ ТАК ЗВАНИХ...

ТЕМА ОБМІНУ ТАК ЗВАНИХ “СТАРИХ” ДОЛАРІВ ЗНОВУ З’ЯВИЛАСЯ НА РАДАРАХ

🟢 Національний банк влітку 2023 року комплексно підійшов до вирішення цієї проблеми:

▪️було уточнено нормативно-правову базу, зокрема скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот іноземної валюти;

▪️проведено інформаційну кампанію для громадян, щоб пояснити їхні права під час здійснення валютно-обмінних операцій;

▪️банкам та небанківським фінансовим установам надано всі необхідні роз’яснення;

▪️проведено відповідні перевірки. Зокрема, у 2024 році відбулося 150 перевірок пунктів обміну 17 небанківських фінустанов, за результатами яких НБУ застосував штрафи на загальну суму 5,65 млн грн.

✅️❗️Як результат, кількість звернень громадян зі скаргами на банки та небанківські установи, що здійснюють обмін валют, знизилася щонайменше у п’ять разів.

Наразі НБУ отримує в середньому за місяць не більше 10 звернень зі скаргами, пов’язаними з відмовою чи обмеженнями в обміні банкнот іноземної валюти через рік їхньої емісії.

☝️Це дає підстави констатувати, що легальні пункти обміну, які мають ліцензію НБУ на здійснення валютно-обмінних операцій, не зловживають у цій сфері.

➡️ Водночас проблема, яка знову з’явилася на шпальтах медіа, може критися в тіньовому секторі, де працюють установи, що не мають ліцензії НБУ. Єдиним методом боротьби з такими нелегальними обмінниками є залучення правоохоронців.

❗️Закликаємо громадян повідомляти Національному банку про всі факти порушень у сфері обміну валют, зокрема зазначаючи найменування і адресу установи.

Принципова позиція регулятора незмінна:

▪️за фактами порушень до піднаглядних фінансових установ ми вживатимемо адекватні заходи впливу, включно з накладенням значних штрафів;

▪️у разі виявлення нелегальних пунктів обміну – обмінюватимемося інформацією з правоохоронцями, щоб зупиняти таку протиправну діяльність.

🚩 Водночас хочемо нагадати про п’ять правил, які варто знати, якщо ви хочете обміняти банкноти іноземної валюти.

1️⃣ Усі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні без винятку прийматися до обміну.

2️⃣ Банкам та небанківським установам ЗАБОРОНЕНО відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центробанків та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання.

3️⃣ Банкам та небанківським установам під час обміну валют ЗАБОРОНЕНО встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.

4️⃣ З банкнотами, які мають ознаки значного зношення, мають здійснюватися операції інкасо. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо.

5️⃣ У разі відмови приймати на обмін валюту, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків і справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання, споживачі можуть звернутися зі скаргою до НБУ.