АДМІНІСТРУВАННЯ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ З НАСТУПНОГО РОКУ МОЖУТЬ ПЕРЕДАТИ ПЕНСІЙНОМУ ФОНДУ
З 1 січня 2024 року адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) можуть передати до Пенсійного фонду України. Зараз цю функцію здійснює Державна податкова служба. Рішення рекомендувати парламенту прийняти за основу проекти законів, які регулюють дане питання, ухвалено під час засідання комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Внесення змін стосуються трьох законів, зокрема:
• щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за реєстр. № 9569;
• до Податкового кодексу України й Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за реєстр. № 9570;
• до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за перешкоджання уповноваженим особам Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у проведенні перевірок за реєстр. № 9571.
«Наразі існує низка недоліків у сфері адміністрування ЄСВ, що зумовлює потребу більш детального опрацювання і нормативного врегулювання проблемних питань», — йдеться у пояснювальній записці до законопроекту № 9569. Очікується також, що Пенсійний фонд України зможе посилити державний контроль за використанням коштів соціального страхування.
У комітеті вважають, що внаслідок недостатнього контролю за сплатою ЄСВ, деякі роботодавці не сплачують єдиний внесок за своїх працівників. Це спричиняє проблеми, адже за певний період часу людині не зараховується страховий стаж. Також працівник не має можливості претендувати на страхові виплати, наприклад, лікарняні.
Окрім цього Пенсійний фонд зі значною затримкою отримує інформацію про те, за яку людину і який обсяг внесків сплачено. Наприклад, у випадку, якщо людина захворіла у лютому, ПФУ отримає дані про заробіток такого працівника лише наприкінці травня. Відтак, він немає точної інформації для розрахунку і виплати лікарняних на момент їх призначення.
Повернення функцій з адміністрування ЄСВ Пенсійному фонду дозволить вирішити ці проблеми без збільшення адміністративного навантаження на роботодавців, — переконані члени комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Нагадаємо, що з моменту запровадження загальнообов’язкового державного соціального страхування функція адміністрування ЄСВ була покладена на Пенсійний фонд України. ЄСВ сплачувався на рахунки фонду, після чого ці суми розподілялися серед фондів соціального страхування. У березні 2013 року було створено Міністерство доходів і зборів, яке взяло на себе функцію адміністрування ЄСВ. У травні 2014 року шляхом реорганізації Міністерства доходів і зборів була утворена Державна фіскальна служба України, яка перебрала функцію адміністрування ЄСВ на себе.