БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ ДУ “ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ” ОПІКУЄТЬСЯ ГРОМАДСЬКИМ ЗДОРОВ’ЯМ
Сьогодні в Україні відбуваються історичні зміни – проводиться реформа системи охорони здоров’я, яка важлива для кожного українця. Фокус інституту охорони здоров’я сьогодні вже змінився від політики лікування до політики зміцнення здоров’я і попередження захворювань. Таким чином розбудова системи громадського здоров’я в Україні – є одним із пріоритетів реформи.
За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального добробуту, а не лише відсутність хвороб чи недуг.
Громадське здоров’я визначається як «мистецтво та наука профілактики захворювань, продовження тривалості життя та промоції здоров’я через організовані зусилля суспільства» (Дональд Ачесон, 1988). Громадське здоров’я складається з трьох основних напрямів діяльності: захист здоров’я, профілактика захворювань і зміцнення (промоція) здоров’я.
Громадське здоров’я – запобігання захворюванням, травматизму, інвалідності та смерті, промоція здорового способу життя та збереження здорового середовища й умов життя для теперішнього та майбутніх поколінь.
Сучасне громадське здоров’я охоплює низку заходів, спрямованих на всю спільноту і на індивідуальні потреби щодо здоров’я. Ряд заходів орієнтований на поліпшення середовища життєдіяльності людини, зменшення факторів ризику та стимулювання факторів, які сприяють зміцненню та збереженню здоров’я.
Сильна система громадського здоров’я передбачає належний рівень готовності до надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, а також своєчасність реагування з метою локалізації та ліквідації таких загроз.
Система громадського здоров’я як основа профілактичної медицини передбачає заходи у сфері охорони здоров’я і спрямована на збереження здоров’я населення та зменшення витрат на медичне обслуговування. Місія громадського здоров’я — максимально поліпшення здоров’я та добробут людей і громад на національному рівні.
Система громадського здоров’я має вирішити такі питання:
1. Досягнення максимальної якості життя та здоров’я, економічного зростання та справедливості для всіх верств суспільства.
2. Профілактика та лікування хвороб та інвалідності.
3. Екологічні, біологічні, професійні, соціально-економічні фактори, що загрожують здоров’ю та життю людини з фокусом на:
хвороби та хворобливі стани, травми й ушкодження;
місцеве та глобальне довкілля й екологію;
здорове харчування, продовольчу безпеку, доступність, якість і безпечність харчових продуктів;
природні, техногенні та соціальні катаклізми, зокрема і воєнні конфлікти
4. Просування широкого застосування сучасних найкращих міжнародних практик і стандартів.
5. Підготовка професійних кадрів.
6. Підтримка та просування прав людини та громади у сфері здоров’я з гарантуванням справедливого доступу, високопрофесійної діяльності й етичних стандартів.
Показники громадського здоров’я є основою оцінки економічного і соціального благополуччя країни.
Для втілення цих завдань від держав невпинно, без вихідних працює колектив Болградського районного відокремленого підрозділу Державної установи «Одеський обласний центр контролю і профілактики хвороб».
За інформацією Болградського районного відокремленого підрозділу ДУ “Одеський ОЦКПХ МОЗ”