ПІВДЕННЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ КОНСУЛЬТУЄ ЩОДО ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВИПАДКІВ ПРИХОВАНОГО ТРАВМАТИЗМУ
Прихованим нещасним випадком на виробництві вважається той, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомив у встановлений строк відповідним органам та установам, та/або нещасний випадок, розслідування якого не проведено комісією підприємства (установи, організації).
На жаль, випадки прихованого травматизму на підприємствах регіону ще трапляються. Тому Південне міжрегіональне управління систематично консультує працівників з питань запобігання нещасним випадкам на виробництві, керуючись постановою «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» (далі Порядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №337 від 17.04.2019.
Зверніть увагу:
-якщо нещасний випадок приховується, не проводиться розслідування, у такому випадку створюється загроза його повторення. Таким чином роботодавець наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місті, чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці. Погоджуючись на приховування нещасного випадку, потерпілий не лише стає співучасником злочину, але ще і лишає себе можливості отримання оплати витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також страхових виплат.
Як поводитися під час виникнення нещасного випадку?
Згідно п. 6 Порядку, заклад охорони здоров’я зобов’язаний невідкладно передати з використанням засобів зв’язку (факс, телефонограма, електронна пошта) та протягом доби на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) на виробництві територіальному органові Держпраці за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).
Згідно п. 9 Порядку, розслідування (спеціальне розслідування) проводиться у разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), у тому числі, про які своєчасно не повідомлено роботодавцю чи внаслідок яких втрата працездатності потерпілого настала не одразу.
У разі встановлення факту нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) рішенням суду розслідування проводиться незалежно від дати їх настання.
Одночасно Південне міжрегіональне управління повідомляє, що, відповідно до п. 143 Порядку, особи, які порушують або не виконують вимоги цього Порядку, створюють перешкоди розслідуванню або надають неправдиві свідчення, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці рекомендує дотримуватись вимог законодавства з охорони праці задля мінімізації випадків травматизму.