НОВИНИ ГРОМАД: БОЛГРАДСЬКА ГРОМАДА РОБИТЬ ВАЖЛИВИЙ КРОК У СФЕРІ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ
Болградська громада стала однією з дев’яти громад України та єдиною з Одещини, яка здобула перемогу в третьому конкурсі проєктів з енергоефективності в громадських будівлях. Це відкриває можливість отримання вигідних позик від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) на реалізацію проєктів з термомодернізації. Загальна вартість затверджених проєктів для всіх громад становить майже 440 млн грн, що еквівалентно приблизно 10 млн євро.
Рішення про визначення усіх цих громад як переможців ухвалила Група управління і підтримки (ГУПП) Програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» за підсумками третього конкурсу заявок даної Програми.
У рамках цієї ініціативи Болградська громада планує спрямувати отримані кошти на термомодернізацію Болградської центральної районної лікарні.
Нещодавно громади переможці на отримання фінансування від зазначеної програми узяли участь у інформаційному семінарі «Управління проектами в рамках програми Європейського Інвестиційного Банку (ЄІБ) «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE). Болградську громаду на заході представляли перший заступник Болградського міського голови Андрій Гарвалов та заступник генерального директора КНП “Болградська ЦРЛ” Болградської міської ради Володимир Желясков, які є членами групи впровадження проєкту з енергоефективності.
Адже участь у програмі “Енергоефективність громадських будівель в Україні” передбачає не лише фінансову підтримку, але й навчання для представників громад у виконанні проєкту, тому що здійснити термомодернізацію лікарні або іншої громадської будівлі – задача непроста. Потрібно знати, як розпізнати недобросовісного виконувача робіт до укладання контракту, кого краще залучати до авторського нагляду та розробки проєкту. А ще – за якими стандартами треба проводити утеплення. Пінопласт, наприклад, міжнародним вимогам не відповідає, і якщо таке утеплення проводилося за кошти лікарні, то його доведеться спочатку зняти, а потім усе зробити по-новому. Якщо раніше ставились однокамерні металопластикові вікна, то їх доведеться демонтувати і ставити і нові рами, і нові склопакети. Та ще й врахувати, що робити це треба у рівень із зовнішньою стіною з виходом утеплення на стіну.
Так само треба зрозуміти, що виконання проєкту — це довгий шлях, через складність процедур узгодження та особливості бюджетних та звітних циклів в Україні та міжнародних фінансових організаціях, від старту роботи над проєктом до початку власне робіт на об’єкті може пройти багато місяців. Але це правильний і вірний шлях, і дорогу здолає той, хто послідовно нею йде.
Тож не дивно, що програма дводенного семінару була насиченою. Від експертів програми UPBEE учасники семінару дізнались як здійснюється управління проєктами, з яких етапів складається проєктний цикл.
Дмитро Марусич, ключовий експерт Технічної допомоги та Борис Пахолюк, експерт Технічної допомоги розповіли про Операційний посібник Програми та як складати робочий план, висвітлили технічні та фінансові аспекти, пояснили, як вестиметься моніторинг та звітність.
Про політику ЄІБ та традиції його роботи в Україні розповів представник банку Вʼячеслав Овечкін.
Як проводити закупівлі робіт, послуг, матеріалів відповідно до вимог законодавства України та правил ЄІБ, як скласти план залучення зацікавлених сторін, чому ЄІБ вимагає проведення оцінки соціального впливу та впливу на довкілля і як це правильно організувати — розповіла Наталія Руденко, ключова експертка Технічної допомоги. А про закупівлі та антикорупційні заходи доповідала Світлана Канівець, аналітикиня із закупівель та відповідності вимогам Технічної допомоги кінцевим бенефіціарам UPBEE.
Також учасники семінару дізнались як вести комунікацію та інформування громадськості (доповідач — Олег Радійчук, ключовий експерт Технічної допомоги), про досвід впровадження проєкту ЄС «Угода Мерів – Демонстраційні проекти» (Максим Верещак, заступник керівника проєкту «Угода Мерів – Схід») та про досвід й задачі ПРООН з технічної підтримки cубпроєктів (Аліна Лебедєва, аналітикиня із залучення зацікавлених сторін/екологічного та соціального менеджменту, ПРООН).
Учасники семінару ідентифікували найбільш ймовірні ризики та ступінь їх впливу на їхні проєкти і разом з модераторкою (Оксана Кисіль, Національна експертка проєкту «Угода Мерів – Схід») визначили заходи щодо пом’якшення наслідків у разі реалізації таких ризиків.
Одне з важливих надбань семінару – можливість для учасників познайомитись між собою, що допоможе їм переймати досвід один одного та швидко опановувати кращі практики колег.
Додамо, Програма «Енергоефективність громадських будівель в Україні» реалізується Міністерством розвитку громад та територій України за фінансування Європейського інвестиційного банку та підтримки Європейського Союзу через NIP та E5P. Експертну та технічну підтримку надають Угода мерів-Схід, ПРООН та NTU. Ця співпраця спрямована на покращення енергоефективності громадських будівель, що є важливим кроком до сталого розвитку громад.
Болградська громада демонструє прагнення до впровадження сучасних енергоефективних технологій, що сприятиме підвищенню комфорту та якості життя мешканців, а також зменшенню витрат на енергоспоживання.
За інформацією Болградської міської ради




