1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА ТА БОЙОВІ...

ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА ТА БОЙОВІ ДІЇ — УМОВИ ПОСТІЙНОГО СТРЕСУ ТА НАДЗВИЧАЙНИХ ФІЗИЧНИХ І ПСИХОЛОГІЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ

Це значно підвищує ризики розвитку серцево-судинних захворювань серед ветеранів і ветеранок.

За даними ЕСОЗ (станом на 15 червня 2025 року), до лікарів первинної ланки звернулися понад 5200 ветеранів. Більше 6% усіх звернень пов’язані саме із серцево-судинними захворюваннями — такими як гіпертонія, серцева недостатність, ускладнення з боку серцево-судинної системи. Ці дані підтверджують, що ССЗ залишаються одним із найбільш поширених діагнозів серед ветеранів і ветеранок та потребують комплексного супроводу і лікування.

❓Як розпізнати симптоми та коли варто звернутися до лікаря?

– підвищення артеріального тиску;

– біль у грудній клітці, особливо під час фізичного навантаження;

– задишка, утруднене дихання навіть при незначному навантаженні;

– відчуття нестачі повітря або порушення ритму серця.

Не варто ігнорувати навіть незначні симптоми — своєчасне звернення до лікаря допомагає попередити серйозні ускладнення.

❓Як ветерану/ветеранці із ССЗ отримати безоплатну медичну допомогу?

✅За направленням лікаря первинної ланки ветерани/ветеранки можуть безоплатно отримати:

– консультації щодо серцево-судинних захворювань, їх контроль та спостереження;

– діагностику, включно з інструментальними обстеженнями: УЗД серця, холтерівський моніторинг та лабораторними дослідженнями;

– скерування до вузького спеціаліста (кардіолога).

✅За направленням лікаря вузького профілю (кардіолога):

– МРТ, КТ-ангіографія коронарних судин;

– оперативні втручання на серці, зокрема шунтування, встановлення клапанів або трансплантантів;

– спеціалізовану допомогу та консультування після проведення обстежень або хірургічного втручання.

Якщо ветеран або ветеранка перенесли інсульт чи інфаркт, у межах Програми медичних гарантій доступна безоплатна реабілітація — в амбулаторних або стаціонарних умовах. Вона починається ще в гострому періоді та спрямована на відновлення втрачених функцій, профілактику ускладнень і підтримку у поверненні до повсякденного життя. Реабілітаційні послуги забезпечує мультидисциплінарна команда: лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, логопеди, психологи та інші фахівці. Направлення на реабілітацію надає сімейний або лікуючий лікар.

✅Ветерани/ветеранки з діагнозами серцево-судинних захворювань можуть отримувати ліки безоплатно або з невеликою доплатою за програмою “Доступні ліки”.

❓Що передбачає програма “Доступні ліки” для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями?

Від початку 2025 року перелік доступних препаратів для лікування за напрямком серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань значно розширено — до 240 торгових назв лікарських засобів. Також до програми було додано 23 торгові назви комбінованих препаратів, які містять дві або більше активних речовин. Така комбінація дозволяє ефективніше контролювати артеріальний тиск, серцевий ритм та знижувати ризики інфарктів, інсультів і ускладнень.

🟢Докладно про програму реімбурсації можна дізнатися в Гіді по програмі “Доступні ліки”. Завантажуйте Гід за посиланням⬇️: https://cutt.ly/qrYNsf6H

🟢Перелік препаратів та медичних виробів за програмою реімбурсації на 1 липня 2025 року:https://cutt.ly/PrUZgCLj .

❓Як отримати ліки за програмою реімбурсації?

1️⃣Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги. Лікар випише рецепт на основі діагнозу та обстежень.

За наявності хронічного захворювання та призначеного лікування, е-рецепт можна отримати дистанційно — достатньо зателефонувати лікарю або написати у месенджері (деталі слід обговорити заздалегідь).

2️⃣З рецептом звернутися до будь-якої аптеки, яка має договір із НСЗУ. Аптеки з програмою “Доступні ліки” марковані відповідною наліпкою.

3️⃣Фармацевт запропонує наявні препарати, пояснить, які з них є безоплатними, а за які потрібно здійснити мінімальну доплату. Вартість ліків компенсує НСЗУ.

🟢З повним переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування, станом на 26 лютого 2025 р., затверджений Наказом МОЗ № 440, можна ознайомитись на сайті МОЗ (Головна/ Документи/ Накази МОЗ) або за посиланням:https://cutt.ly/PrYNRVJ6 та затвердженого Наказом МОЗ № 2148, становм на 23 грудня 2024 року: https://cutt.ly/ZrYNT9Jc .

🟢Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ можна:

🔹через дашборд на сайті НСЗУ: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map. В меню зліва оберіть ваш населений пункт та потрібний напрямок програми реімбурсації.

🔹через чат-бот “Спитай Гриця” https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.

🔹зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

📌Нагадаємо, Програма медичних гарантій є універсальною і має на меті забезпечити всіх громадян доступними та безоплатними медичними послугами, незалежно від соціального статусу чи місця проживання.

🟢Детальна інформація, які послуги можна отримати на різних рівнях медичної допомоги доступна в Гіді по Програмі медичних гарантій для пацієнтів 2025. Його зручно завантажити та завжди мати з собою в телефоні на випадок, якщо доведеться звернутися за медичною допомогою➡️:https://cutt.ly/vrYNdeKp