1. /
  2. Новини
  3. /
  4. В УКРАЇНІ ЗАПРАЦЮЄ НОВА...

В УКРАЇНІ ЗАПРАЦЮЄ НОВА СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА З КОМПЛЕКСНОГО РОЗВИТКУ ТА ДОГЛЯДУ ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Міністерство соціальної політики України розпочинає експериментальний проект із закупівлі соціальної послуги з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю.

Тривалість проекту – два роки. Відповідну постанову прийняв Кабінет Міністрів України.

Мета послуги – соціальна інтеграція та розвиток дітей віком від шести років, які за станом здоров’я не мають можливості здобувати освіту в закладах загальної середньої освіти за денною формою.

“Насправді більшість дітей з інвалідністю можуть відвідувати школу, однак через відсутність достатньої підтримки діти з комплексними порушеннями змушені залишатися вдома. Саме для цих дітей та їхніх батьків ми створюємо цю послугу. Її впровадження дозволить не лише запобігти потраплянню таких дітей в інституційні заклади, але й сприятиме сприйняттю суспільством дітей з різними порушеннями. І що дуже важливо – буде підтримкою батькам, які отримають можливість повернутися на ринок праці чи перепочити від неймовірно складної щоденної роботи, пов’язаної з турботою про дітей з інвалідністю”, – зазначила Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.

Основне завдання послуги – інтеграція дитини у освітній процес, можливість для дитини розвивати навички і соціально інтегруватися. У межах проекту соціальні послуги мають надаватися разом з освітніми. Послуга стосується дітей, що мають особливі освітні потреби, з необхідним рівнем підтримки не нижче четвертого.

Експериментальний проект буде реалізовуватись за рахунок державного бюджету: національний закупівельник (Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю) буде оплачувати послугу надавачам, що відповідатимуть визначеним вимогам.

Для цього заінтересовані громади мають подати відповідну заявку та забезпечити певні умови участі у проекті зі свого боку, зокрема:

• визначити потребу жителів громади у відповідній послузі;

• облаштувати приміщення, де буде надаватись послуга (найкращий варіант – у школі або у наближеному до школи приміщенні, щоб діти могли безперешкодно інтегруватися в освітній процес);

• обрати на умовах відкритого відбору надавачів, що відповідають вимогам;

• залучити спеціально обладнаного транспорту для підвезення дітей до місця надання соціальної послуги та у зворотному напрямку;

• передбачити співфінансування послуги, зокрема, комунальні витрати, харчування дітей,

• призначити соціального менеджера, який забезпечує прийняття рішення про надання соціальної послуги, координацію діяльності всіх учасників експериментального проекту;

• проводити моніторинг та оцінку якості надання соціальної послуги.

Надавачем послуги можуть стати фізичні та юридичні особи-підприємці, які:

• внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;

• до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;

• мають відповідну кількість фахівців (соціальний працівник, вихователь, психолог, спеціаліст з фізичної реабілітації, соціальний робітник).

У приміщеннях, де надається послуга, мають бути встановлені відеокамери з можливістю онлайн доступу для батьків дітей.

Батьки або законні представники дитини з інвалідністю мають звернутися до органу місцевого самоврядування (соціального менеджера), щоб отримати відповідну послугу. Потенційний отримувач має пройти оцінку ІРЦ і отримати висновок, в якому буде зазначатися необхідний рівень підтримки не нижче четвертого.

Реалізація проекту відбувається за новим підходом формування соціальної політики, коли здійснюється перехід від фінансування установ до закупівлі соціальних послуг у надавачів незалежно від форми власності. При цьому оплата за послугу складатиме 24 тис. грн за одну дитину на місяць. У разі досягнення достатніх показників (наприклад, діти будуть регулярно відвідувати школу), надавач зможе отримати мотиваційну виплату.