РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ОПЕРАТОРІВ РИНКУ ЩОДО ЗБЕРІГАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ У ВИПАДКУ ВІДКЛЮЧЕННЯ СИСТЕМ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
У зв’язку із ситуацією, яка склалася внаслідок пошкодження енергосистеми України, що може спричинити довготривалу відсутність електроенергії, Болградське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області наголошує про необхідність додержання операторами ринку умов зберігання харчових продуктів під час їх виробництва та обігу.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ОПЕРАТОРІВ РИНКУ ЩОДО ЗБЕРІГАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ У ВИПАДКУ ВІДКЛЮЧЕННЯ СИСТЕМ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
Суб’єктам господарювання, що здійснюють зберігання та/або реалізацію харчових продуктів, які потребують дотримання температурного режиму, необхідно завчасно підготуватися до надзвичайної ситуації у разі відключення електроенергії.
У такому випадку для належного зберігання харчових продуктів можна скористатися холодовими елементами та/або контейнерами із водою, що завчасно були піддані заморожуванню.
Також, за можливості перевозити швидкопсувні харчові продукти у склади – холодильники або в ближні населені пункти, де є постачання електроенергії, що може забезпечити роботу холодильного та морозильного обладнання.
Арцизьке управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області рекомендує операторам ринку харчових продуктів забезпечити можливість на своїх потужностях використання технічних пристроїв для зберігання електроенергії, зокрема електричних генераторів.
У випадку неможливості довготривалого зберігання температурних режимів необхідно враховувати інформацію про харчовий продукт, яка зазначена на маркуванні, особливо термін реалізації продукту за умови зберігання, зовнішній вигляд, колір, запах харчових продуктів.
Слід зауважити, що у таких критичних умовах, обов’язок операторів ринку щодо дотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів не скасовано.
Звертаємось до операторів ринку з метою максимально забезпечити належні умови, зокрема дотримання температурного режиму підчас зберігання харчових продуктів. Важливо, щоб знеструмлення не застало Ваш заклад зненацька. Рекомендуємо заздалегідь подбати про альтернативні засоби електроенергії, по можливості придбати бензинові або дизельні генератори, павербанки, портативні електростанції, тощо.
Рекомендуємо також відповідно до впровадженої системи безпечності харчовими продуктами ( система НАССР) розробити план заходів чи інструкції на випадок відключення електроенергії та провести навчання персоналу щодо забезпечення належних умов зберігання харчових продуктів, визначених виробником.
Підготуйтесь до надзвичайних ситуацій з електрикою:
– переконайтеся, що у вашому холодильнику та морозильній камері є термометри. Температура у морозильній камері не повинна перевищувати показники -18 ˚ С, а в холодильнику – не більше +6˚ С. У разі відключення електроенергії термометри приладу покажуть температуру в холодильнику та морозильній камері, щоб допомогти вам визначити, чи безпечні продукти.
– якщо ви заздалегідь знаєте, що відключення електрики триватиме понад 4 години, можна згрупувати продукти разом у морозильній камері, за умови дотримання товарного сусідства. Це допомагає продуктам залишатися холодними довше.
– заздалегідь купіть або приготуйте холодогени, пакети з гелем, тощо і морозьте їх. Зберігайте це в морозильній камері для подальшого використання в холодильнику.
– якщо електрика була вимкнена не більше ніж 4 години, охолоджені продукти будуть в безпеці доти, доки двері залишаються зачиненими. Коли живлення знову увімкнеться, перевірте температуру в холодильнику або продуктів.
– не підлягають подальшій реалізації продукти, що швидко псуються (наприклад: м’ясо, птиця, морепродукти, молочні продукти), які зберігаються в холодильнику при температурі вище 15˚ С протягом 4 годин або більше.